Šalovci 162
9204 Šalovci
Med 15. in 19. junijem je pet vrhunskih umetnikov iz Slovenije, Madžarske in Nizozemske ustvarjalo v navdihujočem okolju Goričkega. Igor Banfi, Milena Gregorčič, Barbara Kstelec, Jozsef Gyecsek in Bram D'hont so s svojimi deli ujeli podobe naše krajine, njeno svetlobo, barve, zgodbe in značaj ljudi, ki tukaj živijo.
Kolonija je nastala z željo povezovati umetnost, naravo in ljudi ter ustvariti prostor srečevanja, dialoga in ustvarjalnosti. Soorganizatorji kolonije so bili: Javni zavod Krajinski park Goričko, Zavod za turizem, šport in kulturo Šalovci, Posestvo Mala Rosa, Stanjevci in dr. Etelka Korpič-Horvat.
Za strokovno zasnovo kolonije in umetniško vodenje je skrbel akademski slikar Igor Banfi, ki je koloniji dal poseben ustvarjalni pečat. Organizatorji smo izdali tudi katalog. Strokovno podlago je v spremni besedi kataloga umetnikom in njihovim delom dal umetnostni zgodovinar Franc Obal.
Posebna vrednost letošnje kolonije je bilo tudi sodelovanje mladih. V četrtek so se umetnikom pri ustvarjanju pridružili učenci Osnovne šole Šalovci in Osnovne šole Grad. S svojo ustvarjalnostjo, radovednostjo in iskrenim navdušenjem so pomembno obogatili dogajanje kolonije, njihova dela pa so prav tako del razstave v gradu Grad.
Tovrstni projekti ne nastanejo sami od sebe. Nastanejo zaradi ljudi, ki verjamejo v kulturo, umetnost in skupnost, zato iskrena hvala vsem donatorjem in podpornikom, ki so omogočili izvedbo prve Mednarodne umetniške kolonije Goričko 2026.
Razstava bo na ogled v prostorih gradu Grad do 1. septembra 2026. Vabljeni k ogledu!